08. 04. 2013

Reklama-Polygraf 2013

3D tisk na veletrhu Reklama-Polygraf 2013

 

Veletrh vizuální a marketingové komunikace Reklama-Polygraf bude letos obohacen také o zajímavá témata a trendy v oblasti tisku. V květnu se tak budou moci všichni návštěvníci a odborná veřejnost těšit na interaktivní workshopy a praktické ukázky ze světa 3D tisku a 3D tiskáren.

 

Organizátoři veletrhu se rozhodli sáhnout po tématu, které v současné době zažívá neuvěřitelný boom a na tradiční akci, jakou je veletrh Reklama-Polygraf nesmí chybět. „Zvolili jsme toto téma naprosto záměrně. Jedná se o technologii známou již nějaký čas a bylo by dobré ji prezentovat všem, kteří o ní byť jen něco málo slyšeli, nebo ví. Věříme, že náš veletrh je tou pravou volbou pro tuto prezentaci a představení,“ nastiňuje ředitel veletrhu Zdeněk Sobota.

 

3D tisk je proces, při kterém se prostřednictvím specifického zařízení vytvářejí trojrozměrné objekty z vhodného materiálu. Tisk po vrstvách je řízen ovládací elektronikou na základě programové předlohy. První patent na tento druh tisku sahá již do roku šestaosmdesát minulého století. S rychlostí, jakou se šíří novinky a nové technologie, jejich zdokonalování a celková dostupnost zapříčinila, že obliba 3D tiskáren se začala šířit v druhé polovině 90. let. Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s fotopolymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. V praxi je tato technologie vhodná i pro 3D tiskárny menších rozměrů, což dává předpoklady pro možnosti domácího nasazení. Odborníci očekávají, že za několik let bude 3D tiskárna běžně dostupnou technologií i pro domácí využití.

Nevýhodou tohoto tisku je hardwarová náročnost a relativně vysoké náklady na tisk. Ale i na toto vývojáři mysleli. „Na veletrhu se budeme snažit představit dostupné řešení pro 3D tisk pro segment reklamy a printu,“ zve příznivce 3D tisku Sobota.

 

Součástí doprovodného programu vázaného k 3D tiskárnám bude zapojení této technologie do klasického výrobního procesu. Chceme ukázat možnost nových technologií 3D tisku a modelování reklamních předmětů. Máme  připravený originální hrací plán veletrhu Reklama-Polygraf, který se bude na místě kašírovat na karton a označovat digitální ražbou. K tomuto hracímu plánu bude přiložena kostka a sada hracích figurek. Jedna figurka z přiložené sady se bude na veletrhu vyrábět v originální podobě na 3D tiskárně.

Neváhejte tedy s Vaší návštěvou veletrhu Reklama-Polygraf 2013 a přijďte obohatit své znalosti, dovednosti a touhu po vědění.

 

Více informací o veletrhu získáte na www.reklama-fair.cz.