29. 09. 2015

HyperInzerce.cz představuje filmovou novinku Zdeňka Trošky

Rodinná komedie Zdeňka Trošky

www.strasidlafilm.cz

V kinech v srpnu 2016

 

Ve středu 23. září začalo natáčení nové české rodinné komedie režiséra Zdeňka Trošky Strašidla.  Příběh plný fantazie chce navázat na slavnou tradici českých trikových komedií, jako Dívka na koštěti nebo Jak utopit doktora Mráčka, v nichž se potkávala moderní současnost s pohádkovým světem nadpřirozených bytostí.

Rodina hejkala Huga žila až doposud poklidným životem ve staré vile na pokraji města. Sladký strašidelný život, v němž si Hugo hejkal, jeho paní Patricie a její matinka Žofie čarovaly, vodník Bubla se staral o dušičky a víla Jitřenka si tančila lehkonohé tanečky, změní  vpád  úředníka Patočky, který má na obecním úřadě ve správě evidenci budov. A jak zjistil, za dům už pěknou řádku let nikdo neplatí nájem a nikdo v něm ani oficiálně nechce bydlet, především proto, že tu straší. A přesto tu žije jakási šílená rodinka. Verdikt je nemilosrdný: zaplatit nebo se vystěhovat! Čím však platit, když pan Hugo za hejkání nemá žádnou mzdu a paní Patricie míchá pouze lektvary, po nichž se může člověk proměnit ve zvíře, ale peníze nevyčaruje?

Nedá se nic dělat, strašidla budou muset do práce a jejich děti – Ester a Eleonor do školy. Vypadá to jednoduše, ale život obyčejných smrtelníků bude pro strašidelnou rodinu složitější, než se na první pohled zdálo. Jak se bude dařit vodníkovi v prádelně, víle jako primabaleríně tanečního souboru a hejkalovi jako hvězdě místního divadla?  A odolá paní Patricie svodům své první lásky – upíra Ignáce z Temešváru? A co pan Patočka?  Setkání s lidským světem, v němž platí jiná pravidla než v tom pohádkovém, přinese řadu komických i napínavých situací. Naši hrdinové musí zapojit nejen kouzla a čáry, ale také rodinnou soudržnost, lásku a odvahu, aby dokázali přelstít  úředního šimla a zvítězit nad nástrahami „obyčejných“ lidí.

 

V hlavních rolích komedie Strašidla uvidíme  Bronislava Kotiše  jako hejkala Huga,Terezu Kostkovou v roli jeho ženy Patricie, Carmen Mayerovou jako její matku Žofii,Jiřího Dvořáka v roli vodníka Bubly a Sáru Sandevu  jako vílu Jitřenku. Sourozence Ester a Eleanora hrají Nela Řehořová aPetr Šimčák.

Lidské pokolení pak zastupujíVladimír Polívka coby úředník Patočka, Tereza Bebarová jako majitelka prádelny, Václav Postránecký si zahraje ředitele školy a třídní učitelku vytvoří Anna Polívková. Dále uvidíme Petra Nárožného, Karla Dobrého, Matěje Hádka, Martina Pechláta Petra Čtvrtníčka, nebo Janu Bernáškovou.

Film se bude natáčet v interiérech i exteriérech Středočeského kraje, konkrétně v Lítni, Řevnicích, na zámku Líšno, v lázních Toušeň a v Praze.

S premiérou počítá distributor, společnost Falcon,  18. srpna 2016.

Ve stejný den bude mít film premiéru i na Slovensku, kde ho do kin nasadí spol. Continental film.

 

ZDENĚK TROŠKA:  NEBUĎME STRAŠIDLEM SVÉMU OKOLÍ!

 

V novém filmu Strašidla jste tak trochu spojil své dvě filmové domény – komedii a pohádku.  Jak vznikl nápad natočit komedii o podivuhodné partičce nadpřirozených bytostí?

To nebyl můj nápad. Jednoho dne mi pan Jiří Kos poslal svůj maxiscénář příběhu jakési Addamsovy rodiny po česku. Napsal toho ale tolik, že by to dalo na několik pokračování, nebo celý seriál. Přiznám se, že nejtěžší bylo vybrat z jeho materiálu základní linii příběhu a upravit ji pro jeden celovečerní film. Film je tak trochu z rodiny filmů jako bylo Jak utopit doktora Mráčka nebo Adéla ještě nevečeřela. Úsměvný příběh ze současnosti s pohádkovým motivem. 

 

Ve vašich filmech je již pravidlem, že i čerti, vodníci a podobné bytosti nejsou tvorové zlí, ale spíše dobráčtí, laskaví a s lidmi vycházejí  přátelsky. Bude tomu jistě  i u Strašidel. Jak se bude hejkalovi, čarodějkám, vodníkovi, víle a dalším žít v našem lidském světě?

Za pomoci mladého úředníčka z městského úřadu, který přijde do zpustlého a opuštěného zámečku vyjednat s podivnou rodinkou nájemní smlouvu a zamiluje se na první pohled do půvabné víly Jitřenky,  se tato nezvyklá rodinka zapojuje do lidské společnosti a jak se říká pracovního procesu. A jak se s tím vyrovnají dvě čarodějnice, hejkal, jejich dvě nezbedné dětičky, vodník a víla, na to se přijďte pak podívat do kina.  

 

Které  strašidlo jste měl v dětství a možná dodnes máte jako nejoblíbenější?

Vyhrává čert  J a pak hned víly.

 

Ve Strašidlech se objeví řada hereckých tváří, s nimiž jste doposud netočil. Jak se rodilo obsazení a byla některá role, která vznikala konkrétnímu herci na tělo?

Při psaní scénáře mám představu určitého typu postavy. A pak si procházím jmény herců a hereček a „obsazuju“ si je v duchu do jednotlivých rolí, takže mám k jedné roli třeba pět jmen herců, kteří by ji mohli hrát. Vím, že všichni by ji zahráli skvěle, každý jinak, po svém, ale bezvadně. Je to ale čím dál těžší, protože skoro všichni dnes hrají ve všech televizních seriálech a navíc ještě zkouší v domovských divadlech a v dabingu, takže jsou časově nedostupní. Jak říkám, nejlepší je loutkový film – herce pověsíš na hřebík a kdykoliv ho potřebuješ, víš, kam sáhnout… J

 

Co bychom se my, lidé mohli a měli naučit od pohádkových strašidel a mohou naopak něco dobrého získat ona od nás?

Každý z nás má nějakou moc, sílu, kterou může tomu druhému pomoct. Třeba jen milý úsměv, se kterým se na kolemjdoucího podíváme,  kolikrát udělá takovou radost, že si to možná ani sami neuvědomujeme. Jakkoliv pomoct tím, čím můžeme. Působit tím dobrým v nás na ostatní. Měli bychom se stále a znovu učit trpělivosti, ohleduplnosti, pozornosti, laskavosti, nadhledu a vstřícnosti, prostě tomu být dobrým člověkem a ne strašidlem svého okolí.

 

Tvůrci

Režie: Zdeněk Troška

Scénář: Jiří Kos, Zdeněk Troška, Marek Kališ

Kamera: Martin Duba

Kostýmní výtvarnice: Lucie Ulíková

Umělecká maskérka: Nevena Thielová

Střih a triková postprodukce: Dalibor Lipský

Hudba: Miloš Krkoška

Architekt: Martin Martinec

Zvuk: Martin Ženíšek

Producent: Fénix Film - Dana Voláková a Michaela Flenerová

Koproducent: TTP invest, uzavřený investiční fond, a.s.

 

 

Mediální partneři

Rádio Impuls

Astrosat - TV Magazín, Šíp, TV mini

Hyperinzerce

Vydavatelství Vltava- Labe Press – Deník

Empresa Media – Sedmička, Top Dívky, Exkluziv

Parlamentnílisty.cz

Eurozprávy.cz

ALL TV

Mediapharma

Pixelhouse

 

 

Reklamní partneři:

Hauk

Tomegas

FV Plast

T-Cars System s.r.o.

Madeta

Bandi – pánské obleky Bandi

Promod

Víno z Kobylí

Citroen

www.strasidlafilm.cz