23. 05. 2012

Divadlo Kalich uvede legendární Pomádu, o role v ní je extrémní zájem

Praha se tak připojí k celosvětovým oslavám 40. výročí premiéry této muzikálové legendy na newyorské Broadwayi. Nová nastudování v tomto roce hlásí 27 dalších produkcí ze čtyř kontinentů - z Evropy, Ameriky, Asie i Afriky.

Divadlo Kalich má právě za sebou náročné konkurzy na role v Pomádě. Company se bude vybírat v půlce května. O deset rolí svádělo třídenní boj v kategoriích tanec, zpěv, herectví rekordních 400 účastníků konkurzu. Takový zájem předčil zvyklosti tuzemských produkcí.

Atraktivní je muzikálová klasika také pro diváky. Divadlo Kalich ještě ani nespustilo reklamní kampaň a předprodeje se blíží k 10 tisícům prodaných  nebo rezervovaných vstupenek.

 

Tato čísla jen potvrzují, že do Prahy se vrací skutečná legenda. Pomáda patří mezi nejdéle uváděné tituly v muzikálové historii. Získala celkem 7 nominací na Tony Awards (divadelní verze Oscarů) a zhlédlo ji více než 5 miliónů diváků v různých koutech planety. Přeložena byla do celkem 37 jazyků. Divácké rekordy ve všech zemích trhala také její filmová verze s Johnem Travoltou a Olivií Newton – John v hlavních rolích.  Právě Pomáda odstartovala hvězdnou kariéru obou herců.

„V průběhu celého roku 2012 je  Pomáda vedle České republiky uváděna také v Kanadě, USA, Mexiku, Brazílii, Argentině, Chile, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Německu, Dánsku, Norsku, Švédsku, Finsku, Velké Británii, Irsku, Francii, Španělsku, Portugalsku, Estonsku, Polsku, Libanonu, Izraeli, Singapuru, Jižní Koreji, Malajsii a Jihoafrické republice,“ vypočítává právní zástupce autorů muzikálu Ronald S. Taft.

Pomáda v Divadle Kalich v nastudování respektovaného choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka (Robin Hood, Osmý světadíl) slibuje moderní efektní taneční show plnou nestárnoucích hitů, energie, romantiky, humoru a dech beroucích výkonů.

Rozhovor s producentem a ředitelem Divadla Kalich Michalem Kocourkem

Za bezmála 13letou historii Divadla Kalich jste vyprodukoval celkem 9 původních českých muzikálů, Pomáda je váš první licenční titul. Proč jste se rozhodl právě pro ni?

Některé z  původních muzikálových titulů Divadla Kalich se velmi výrazně prosadily v zahraničí, a tak není divu, že po 13 letech fungování divadla máme zájem zkusit také opačný úkol a přivést na naše jeviště světový muzikál. Pomáda nám vyšla jako ideální volba s ohledem na aktuální náladu diváků, jejich chuť se na muzikálu především bavit a také s ohledem na strukturu současné muzikálové nabídky v Praze, v níž takový titul chybí. Velkou roli samozřejmě sehrál fakt, že jsem věděl, že mám v Jánu Ďurovčíkovi ideálního choreografa i režiséra, jenž nastuduje  tak náročnou taneční show na úrovni plně srovnatelné s dalšími světovými produkcemi. A letošní čtyřicetiny Pomády plus pětatřicet let od filmové premiéry, které si připomeneme příští rok, byly atraktivní třešničkou na dortu.

 

Vzpomenete si, kdy jste poprvé viděl Pomádu?

Velice dobře. Pomáda mě zasáhla v době, kdy jsem studoval na konzervatoři. Chodili jsme na ni do kina Květen, ten film jsem viděl určitě víckrát než třicetkrát. U nás na škole se stalo trendem žít jako v Pomádě: pokoušeli jsme se oblékat jako John Travolta, všichni jsme toužili po jeho kožené bundě s nápisem T-Birds, zkoušeli jsme napodobovat jeho chůzi. Hodně nás to tenkrát pohltilo. (smích)

Neměl jste obavy, že se u nás třeba nenajde dost talentů na tak náročný  titul?

Toho jsem se vůbec nebál. Pomáda je o mladých lidech a my jsme si na našich muzikálech Robin Hood i Osmý světadíl ověřili, že tu je mnoho mladých talentů všestranného zaměření, které je pro opravdu kvalitní muzikálovou produkci nezbytné.  Do představení přinesou nejen suverénní pěvecké, taneční i herecké výkony, ale také energii a nakažlivou chuť předvést na jevišti ze sebe to nejlepší. Přesně to od nich divák očekává, přesně za takovým zážitkem na muzikál přijde. Ostatně i čerstvé výsledky konkurzů na Pomádu mi daly za pravdu. Už teď jsem si jistý, že sestavíme minimálně tak silné obsazení jako na našem zatím posledním muzikálu Osmý světadíl. Ne – li silnější.

Zmínil jste jméno Jána Ďurovčík. Pomáda je vaší třetí spoluprací. Čeho si na ní nejvíce ceníte?

Jánovy absolutní profesionality, připravenosti i vztahu, který jsme si vybudovali. Myslím, že máme společný cit pro věc, razíme společný směr. Oba máme chuť do práce a oba chceme inscenaci přivést k co nejlepšímu výsledku. To také vyžadujeme od všech, kteří se našich představení účastní.  Přijďte se podívat 6. září, zda se nám to i tentokrát podařilo.